اخبار سالیار

  • 12
  • 638 مرتبه
جرثقیل ها و ایمنی

جرثقیل ها و ایمنی

1397/02/08 10:01:11 ق.ظ

در دنیایی که در هر روز در حال پیشرفت و توسعه میباشد استفاده از تکنولوژی جدید و استانداردهای ایمنی  مربوطه،انجام عملیات صنعتی را ایمن تر و سریعتر می نماید. حمل و نقل و عملیات بلند کردن بار یکی از مهمترین و خطرناک ترین  نقشهای برپایی طرح‌های صنعتی را دارند به همین دلیل نیز از پرهزینه‌ترین فعالیت‌های صنعتی می باشند. جرثقیل‌ها رکن اساسی در جابجایی بار ها را به عهده دارند و به خاطر حساسیت این عملیات می‌بایست کلیه قسمتهای مختلف جرثقیل سالم و ایمن بوده و تمامی دستورالعمل‌های اجرایی کار در نظر گرفته شده تا هیچ گونه حادثه ای به وجود نیاید.

 

 

شناسایی و ظرفیت:

کارخانه سازنده می‌بایست گواهینامه آزمایشات فنی حرفه جرثقیل را صادر کرده و در آن میزان ظرفیت بار مجاز را بر روی  بدنه جرثقیل به طور واضح قید نماید.

در سازمان‌های بزرگ که سیستم های شناسایی مخصوص به خود را برای اجرای عملیات دارند نیز بر طبق استاندارد میبایست به گواهینامه سازندگان مراجعه نمود.

 

 

تعمیر و نگهداری:

جدا از قوانین و دستورالعمل بازرسی فنی جرثقیل ها میبایست توسط مسئول و دارندگان آن نیز به طور منظم بازرسی و نگهداری شده و جهت پیشگیری از خرابی و صدمات احتمالی ناشی از کار قرار گرفته و مراتب بازرسی بعد از هر عملیات کاری درج و بایگانی گردد.

 

 

موارد ایمنی تعدادی از قطعات طراحی گشتند و در همکاری با سایر تجهیزات جهت محافظت از راننده و خود جرثقیل بکار برده شوند که شامل موارد ذیل می باشند:

بستهای ایمنی در حال حرکت

برای جلوگیری از قفل شدن قرقره های قلاب به هنگام جمع کردن کابل اصلی به داخل قرقره اصلی دستگاه یک قفل ایمنی محدود کننده لیمیت سوئیچ باید به سپر و یا قرقره بالای قلاب بسته شده باشد بازرسی منظم این قفل می باید در دستورالعمل بازرسی قرار گیرد.

 

 

حفاظ گذاری برای اتصالات بدون پوشش برقی

هرجا که از اتصالات بدون پوشش برقی استفاده می شود مانند کابل های برق عبوری از ارتفاع برای جلوگیری از تماس و اتصالی احتمالی مخصوصا نزدیک کابین راننده میبایست از حفاظ مخصوص استفاده کرده و علایم خطر مناسب مثل خطر کابل فشار قوی برق می بایست بر روی دیوارهای ساختمان و پایههای تیر چراغ برق و ... نصب  گردیده و کلید قطع برق تا پایان عملیات باربرداری وصل نگاهداشته شود فاصله بین جرثقیل ها از کابلهای برق بسته به میزان برف از 3.7 متر تا ۷ متر متفاوت می باشد که در هنگام شروع عملیات با در نظر گرفتن دستورالعمل مربوطه این فاصله را تعیین مینمایند میدان مغناطیسی حاصل از کابل های برق بر روی دستگاه ها و ادوات ابزار دقیق برخی جرثقیل ها تأثیر گذاشته و در هنگام عملیات باعث اختلال در کار نشانگرهای داخل کابین میشوند.